Звіт
директора Удицької загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів
на загальних зборах (конференції)
22.08.2019
Освіта була і надалі залишається найвищим національним пріоритетом, основою для розвитку особистості, суспільства та держави. Сьогодні вона зазнає суттєвих змін – змінюються пріоритети, структура і зміст освіти, пов’язані із запровадженням компетентнісного підходу до формування змісту та організації освітнього процесу. Тому створення високоефективної системи якісної освіти – це об’єктивна вимога часу.
Колектив школи протягом 2018-2019 навчального року працював над втіленням у життя нового Закону України «Про освіту», Державної національної програми «Освіта», «Національної доктрини розвитку освіти», Державної програми «Вчитель», Конвенціїї ООН про права дитини. Педагогічний колектив у 2018 – 2019 навчальному році розпочав роботу над вирішенням науково-методичної теми «Використання компетентнісно зорієнтованих технологій розвитку особистості в контексті нової української школи», а саме над реалізацією І етапу - організаційно-ознайомлюючого, який включав теоретичне обґрунтування науково-методичної теми, анкетування педагогічного та учнівського колективів, виявлення проблем, підготовку до складання плану реалізації теми, вивчення теоретичних положень теми.
З метою підвищення науково-теоретичної, методичної та професійної підготовки педагогічних працівників методична робота спрямовувалася на вирішення таких завдань:
- удосконалення змісту науково-методичної роботи, забезпечення її національної спрямованості відповідно до економічних, політичних, соціально-культурних умов розбудови й оновлення української загальноосвітньої школи;
- створення максимально сприятливих умов для розвитку і саморозвитку вчителів і учнів через удосконалення та піднесення якості навчально-методичного забезпечення освітнього процесу;
- пошуки більш досконалих шляхів навчання та виховання, розвиток ініціативи та творчості вчителів на основі впровадження ППД, новаторських пошуків, поглиблення знань з проблеми навчання та виховання;
- інформатизація освітнього процесу в школі;
- реалізація принципів гуманізації та диференціації навчання в освітньому процесі;
- створення максимально сприятливих умов для інтелектуального, духовного, морально-етичного, фізичного розвитку учнів;
- надання можливості учням реалізувати власні творчі здібності у процесі залучення їх до наукової та дослідницько-пошукової діяльності, створення індивідуальних і колективних проектів.
Протягом навчального року проведено аналіз роботи за попередній навчальний рік, продовжувалось впровадження нетрадиційних форм методичної роботи (тренінги, семінари, аукціони педагогічних ідей тощо). Проаналізовано роботу з обдарованими дітьми та зроблено аналіз результативності підготовки до предметних олімпіад, ЗНО та ДПА.
Своєчасно та в повному обсязі вжито заходів для забезпечення нормативності роботи з обліку дітей і підлітків шкільного віку щодо охоплення їх навчанням. За підсумками обліку дітей і підлітків шкільного віку складено статистичні звіти. Усі діти та підлітки шкільного віку, що проживають у мікрорайоні школи, здобувають повну загальну середню освіту.
Адміністрація школи в роботі з охорони життя та здоров’я учнів, попередження дитячого травматизму визначає цільові пріоритети :
- забезпечення реалізації державної політики щодо охорони життя та здоров’я учасників навчально-виховного процесу;
- створення безпечних і нешкідливих умов навчання , праці та виховання дітей і підлітків;
- навчання школярів основ безпеки життєдіяльності з наступною перевіркою знань відповідно до чинних програм;
- організацію позашкільної та позакласної роботи з учнями, просвітницької роботи з їх батьками;
- удосконалення системи моніторингу результативності діяльності школи із попередження всіх видів нещасних випадків;
- підвищення фахової майстерності педагогічних працівників;
- співпрацю з усіма зацікавленими організаціями.
Діяльність методичних об’єднань була націлена на ознайомлення з досвідом роботи своїх колег, обговорення та запровадження в роботу нових педагогічних ідей, підвищення ефективності організації уроку, критеріїв оцінювання навчальних досягнень, підготовки матеріалів до ДПА, контрольних зрізів знань, дидактичного матеріалу.
Методична робота з педагогічними працівниками реалізовувалася як через традиційні (колективні та індивідуальні), так і нетрадиційні форми її організації.
Необхідно відзначити, що всі колективні форми методичної роботи у школі використовувалися з метою вироблення єдиного підходу до вирішення певних проблем, обговорення актуальних питань організації навчально-виховного процесу, аналізу результату колективної діяльності, вивчення і поширення кращого педагогічного досвіду, науково-технічної та педагогічної інформації.
Домінували серед колективних форм методичної роботи в школі методичні об’єднання та шкільні галузеві методичні комісії, робота яких була організована та спланована на навчальний рік.
Здійснено повний перехід на нову структуру та оновлений зміст загальної середньої освіти, відповідно до Закону України «Про освіту», відповідно Державного стандарту початкової загальної освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2011 року № 462, Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1392, керуючись Концепцією 12-річної загальної середньої освіти та Положенням Державної Національної програми «Освіта. Україна ХХІ століття».
Навчальний заклад здійснював свою діяльність відповідно до Статуту школи. Станом на 01.09.2018 року кількість учнів становила 80 осіб. Протягом року із школи вибуло 2 учнів, прибула 1 учениця, випущено із 11 класу – 13 учнів, видано свідоцтва про здобуття базової середньої освіти 8 учням.
У 2018-2019 навчальному році у школі працювало 18 педагогічних працівники. Добір, розстановка кадрів і розподіл між ними функціональних обов’язків здійснювався з урахуванням компетентності, особистісних якостей, реальних можливостей. 90,5% від загальної кількості мають вищу освіту, 9,5% - базову вищу. Увесь педагогічний колектив має високий освітньо-кваліфікаційний рівень.
Розподіл за кваліфікаційними категоріями у 2018 – 2019 навчальному році у відсотках був таким:
- «спеціаліст вищої категорії» – 5,6%;
- «спеціаліст І категорії» – 55,5%;
- «спеціаліст ІІ категорії» – 11,2%;
- «спеціаліст» – 16,7%.
Традиційною колективно-груповою формою методичної роботи в школі є проведення предметних тижнів як комплексу навчально-виховних заходів, спрямованих на розвиток творчості учнів, поглиблення та поширення знань з предметів, збагачення науково-методичного досвіду вчителів. Вони вносять цікаві заходи та інноваційні технології до навчально-виховного процесу, удосконалюють організаційні якості вчителів та розвивають здібності учнів. Так, у 2018 - 2019 навчальному році змістовно пройшли виховні заходи в рамках тижнів географії, зарубіжної літератури, астрономії, української мови. На основі предметних тижнів укомплектовано виставковий матеріал. Також організовано методичні оперативні наради для ознайомлення вчителів з нормативно-правовими документами, новинками методичної літератури, Державним стандартом базової і повної загальної середньої освіти, законом України «Про освіту», Концепцією НУШ, перспективним педагогічним досвідом, тощо.
Курсова підготовка та атестація педагогічних працівників здійснювалася згідно з перспективним планом.
Підвищенню та удосконаленню методичної майстерності вчителів сприяла атестація, внаслідок якої вчителі української мови та літератури Мензульська О.І., зарубіжної літератури Білобородова В.В. підтвердили свої фахові здібності та кваліфікаційну категорію «спеціаліст І категорії», а керівнику гуртків Ясколд І.Е. встановлено 12 тарифний розряд для оплати гурткової роботи.
Педагогічний колектив протягом навчального року приділяв значну увагу підвищенню результативності уроків, формуванню системності знань учнів, виробленню в них практичних і пізнавальних умінь. Важливого значення надавалося самостійній роботі учнів та організації виконання домашніх завдань. Усі вчителі-предметники роз’яснювали учням важливість отримання знань і здатності до самоорганізації та саморозвитку, застосовували прийоми, що сприяють підвищенню навчальних досягнень і розвитку обдарованостей учнів.
Згідно річного плану роботи школи та планів роботи методичних об’єднань та ШГМК проведено педагогічні читання «Школа в загальноєвропейському освітньому просторі: місія, імідж, перспективи, впровадження інклюзивної освіти». Дане питання досить актуальне, так як в школі організовано інклюзивну форму навчання для учня 7 класу Ясколда І. Тому вчителі-предметники та асистент вчителя взяли активну участь в обговоренні питань організації інклюзивного навчання, використання різноманітних форм освітнього процесу, тощо. З метою якісного впровадження Концепції Нової української школи проведено теоретичний семінар «Підвищення професійної компетентності педагога в умовах Нової української школи» та методичний стіл «Сучасний урок у початковій школі у світлі ідей О. А. Захаренка». Крім того, вчителі основної школи взяли активну участь у навчально-діловій грі «Ерудит» «Контрольно-оцінювальна діяльність учителя».
Кожного місяця проводились оперативні методичні наради, в ході яких обговорювались питання ведення шкільної документації, оформлення класних журналів, участь учнів у інтерактивних конкурсах районного та обласних масштабів, формування навичок читання учнів 1-4 класів, формування культури спілкування, безпечного толерантного середовища та інформаційної культури учасників навчально-виховного процесу, формування та розвиток компетентності педагога шляхом самоосвіти, впровадження проектної діяльності в освітній процес.
Освітній процес спрямовувався на інтелектуальний, соціальний і фізичний розвиток кожного учня як особистості, здатної самостійно мислити й творчо діяти, застосовувати набуті знання і вміння у різних ситуаціях.
За підсумками аналізу навчальних досягнень 2018-2019 навчального року із 79 учнів 1-9, 11 класів:
- 5 учнів 1 класу – оцінені вербально;
- 61 учень переведено до наступних класів;
- 9 учнів нагороджено похвальними листами «За високі досягнення навчанні».
Цілеспрямовано проводилась позакласна робота з учнями, що забезпечує мотивацію у навчанні. Виховна робота спрямовувалась на розвиток всебічно розвиненої творчої гармонійної особистості.
Проте, у порівнянні з минулим навчальним роком кількість учасників олімпіад зменшилась вдвічі. Не взяли участі учні школи у ІІ етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з української мови, математики, екології, економіки, історії, правознавства, англійської мови, інформатики та інформаційних технологій. Вже два роки підряд не беруть участі учні в олімпіадах з математики, економіки, історії. Не зменшилась кількість призових місць. За результатами досягнень зайнято лише одне призове місце. Учениця 11 класу Нагирач Лілія отримала диплом ІІ ступеня з трудового навчання.
Всі інші учасники показали низькі результати, гірші у порівнянні з минулим навчальним роком.
За результатами річного оцінювання з’ясовано, що учні 5 – 11 класів засвоїли навчальний матеріал з базових предметів навчального плану на такому рівні: 36,0% - високий, 37,6% – достатній, 23,3% - середній, 3,1% – початковий рівень. Якісний показник становить 63,5%. Навчальні досягнення учнів 2 – 4 класів: високий – 38,5%, достатній – 38,6%, середній – 19,8%, початковий – 3,1 %, якісний показник – 71, 9%.
Результати навчальних досягнень учнів 5 – 11 класів з навчальних предметів інваріантної складової навчального плану попредметно подано у таблиці 1.
Таблиця 1
Клас |
Предмет |
Кількість учнів за списком |
Рівні навчальних досягнень |
Якість знань |
||||||||
Початковий |
% |
Середній |
% |
Достатній |
% |
Високий |
% |
Кількість учнів |
% |
|||
5-9, 11 |
Укр. мова |
50 |
3 |
6,0 |
14 |
28,0 |
27 |
54,0 |
6 |
12,0 |
24 |
48,0 |
5-9, 11 |
Укр. література |
50 |
1 |
2,0 |
13 |
26,0 |
26 |
52,0 |
10 |
20,0 |
30 |
60,0 |
2-9, 11 |
Англ. мова |
74 |
2 |
2,7 |
28 |
37,8 |
29 |
39,2 |
15 |
20,3 |
37 |
50,0 |
5-6 |
Математика |
16 |
- |
- |
8 |
50,0 |
5 |
31,2 |
3 |
18,8 |
7 |
43,8 |
7-9, 11 |
Алгебра |
34 |
5 |
14,7 |
13 |
38,2 |
14 |
41,2 |
2 |
5,9 |
12 |
35,3 |
7-9, 11 |
Геометрія |
34 |
4 |
11,8 |
12 |
35,3 |
15 |
44,1 |
3 |
8,9 |
15 |
44,1 |
7-9, 11 |
Фізика |
34 |
2 |
5,9 |
15 |
44,1 |
14 |
41,2 |
3 |
8,8 |
16 |
47,0 |
5-9, 11 |
Інформатика |
50 |
1 |
2,0 |
6 |
12,0 |
20 |
40,0 |
23 |
46,0 |
38 |
76,0 |
8-9 |
Мистецтво |
14 |
- |
- |
- |
- |
8 |
57,1 |
6 |
42,9 |
12 |
85,7 |
11 |
Художня культура |
13 |
- |
- |
- |
- |
5 |
38,5 |
8 |
61,5 |
12 |
92,3 |
11 |
Астрономія |
13 |
- |
- |
6 |
46,2 |
6 |
46,2 |
1 |
7,7 |
6 |
46,2 |
5,7-9,11 |
Історія України |
40 |
2 |
5,0 |
11 |
27,5 |
15 |
37,5 |
12 |
30,0 |
18 |
45,0 |
6-9, 11 |
Всесвітня історія |
44 |
- |
- |
11 |
25,0 |
20 |
45,5 |
13 |
29,5 |
28 |
63,6 |
9 |
Правознавство |
8 |
- |
- |
- |
- |
6 |
75,0 |
2 |
25,0 |
7 |
87,5 |
11 |
Людина і світ |
13 |
- |
- |
3 |
23,1 |
5 |
38,5 |
5 |
38,5 |
8 |
61,6 |
5-9, 11 |
Зарубіжна література |
50 |
- |
- |
10 |
20,0 |
19 |
38,0 |
21 |
42,0 |
31 |
62,0 |
7-9, 11 |
Хімія |
34 |
3 |
8,8 |
13 |
38,2 |
11 |
32,4 |
7 |
20,6 |
17 |
50 |
6-9 |
Географія |
31 |
- |
- |
12 |
38,7 |
10 |
32,3 |
9 |
29,0 |
15 |
48,4 |
6-9, 11 |
Біологія |
44 |
1 |
2,2 |
16 |
36,4 |
20 |
45,5 |
7 |
15,9 |
20 |
45,5 |
5 |
Природознавство |
6 |
- |
- |
- |
- |
5 |
83,3 |
1 |
16,7 |
4 |
66,7 |
5-9, 11 |
Трудове навчання |
50 |
- |
- |
2 |
4,0 |
13 |
26,0 |
35 |
70,0 |
42 |
84,0 |
5-9 |
Основи здоров’я |
37 |
- |
- |
1 |
2,7 |
4 |
10,8 |
32 |
86,5 |
36 |
97,3 |
5-9, 11 |
Фізична культура |
48 |
- |
- |
- |
- |
11 |
23,0 |
37 |
77,0 |
47 |
97,9 |
5-7 |
Музичне мистецтво |
23 |
- |
- |
1 |
4,3 |
3 |
13,0 |
19 |
82,7 |
22 |
95,7 |
5-7 |
Образ. мистецтво |
23 |
1 |
4,3 |
- |
- |
6 |
26,1 |
16 |
69,6 |
21 |
91,3 |
11 |
Економіка |
13 |
1 |
7,9 |
4 |
30,7 |
4 |
30,7 |
4 |
30,7 |
8 |
61,5 |
11 |
Захист Вітчизни |
13 |
- |
- |
- |
- |
5 |
38,5 |
8 |
61,5 |
13 |
100 |
11 |
Екологія |
13 |
1 |
7,7 |
4 |
30,8 |
2 |
15,4 |
6 |
46,1 |
8 |
61,5 |
Всього |
872 |
27 |
3,1 |
203 |
23,3 |
328 |
37,6 |
314 |
36,0 |
554 |
63,5 |
Результати навчальних досягнень учнів 2-4 класів з базових предметів навчального плану подано у таблиці 2.
Таблиця 2
Клас |
Предмет |
Кількість учнів за списком |
Рівні навчальних досягнень |
Якість знань |
||||||||
Початковий |
% |
Середній |
% |
Достатній |
% |
Високий |
% |
Кількість учнів |
% |
|||
2-4 |
Українська мова |
24 |
1 |
4,2 |
6 |
25,0 |
8 |
33,3 |
9 |
37,5 |
17 |
70,8 |
2-4 |
Літер. читання |
24 |
1 |
4,2 |
3 |
12,5 |
9 |
37,5 |
11 |
45,8 |
17 |
70,8 |
2-4 |
Математика |
24 |
1 |
4,2 |
5 |
20,8 |
12 |
50,0 |
6 |
25,0 |
17 |
70,8 |
2-4 |
Природознавство |
24 |
- |
- |
5 |
20,8 |
8 |
33,3 |
11 |
45,8 |
18 |
75,0 |
Всього |
96 |
3 |
3,1 |
19 |
19,8 |
37 |
38,6 |
37 |
38,5 |
69 |
71,9 |
Порівнюючи якість знань з минулим навчальним роком з української мови – знизився з 52,2% до 48,0, з української літератури знизився з 63% до 60%, з англійської мови підвищився з 49,3% до 50,0%. Найнижчими залишаються показники з геометрії та алгебри, проте у порівнянні з минулим навчальним роком відсоток якості знань з геометрії підвищилися на 17,4.
Аналіз якості рівня навченості показує, що причинами виникнення проблем низької успішності є низька мотиваційна основа, недостатня робота з учнями, які мають високий потенціал, недостатній зв'язок учителів із батьками, несвоєчасне повідомлення батьків про рівень успішності дітей. Фактором негативного впливу на рівень навчальних досягнень учнів залишається недостатнє володіння і практичне втілення таких важливих педагогічних компетентностей як комунікативна, компетентність самоосвіти і саморозвитку, продуктивної та творчої діяльності.
Результати ДПА учнів 11 класу подано у таблиці 3.
Таблиця 3
Рівні навчальних досягнень |
Укр. мова |
Історія України |
Біологія |
Англ. мова |
Матем. |
Географія |
||||||
К-сть учнів |
% |
К-сть учнів |
% |
К-сть учнів |
% |
К-сть учнів |
% |
К-сть учнів |
% |
К-сть учнів |
% |
|
високий |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
достатній |
6 |
46,2 |
2 |
22,2 |
3 |
50,0 |
- |
- |
- |
- |
2 |
50,0 |
середній |
5 |
38,5 |
7 |
77,8 |
2 |
33,3 |
1 |
100 |
5 |
83,3 |
1 |
25,0 |
початковий |
2 |
15,3 |
- |
- |
1 |
16,7 |
- |
- |
1 |
16,7 |
1 |
25,0 |
якість знань |
6 |
46,2 |
2 |
22,2 |
3 |
50,0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
2 |
50,0 |
Результати державної підсумкової атестації з української мови свідчать про те, що більшість учнів засвоїли навчальний матеріал з предмета на достатньому та середньому рівнях, два учні мають початковий рівень.
ДПА з біології складали шість учнів, половина з яких показали достатній рівень знань. Одна учениця вибрала для проходження ДПА англійську мову, але показала низький результат – середній рівень. ДПА з математики свідчить про низьку результативність, так як ніхто не досягнув навіть достатнього рівня.
Результати ЗНО-2019 у порівнянні із ЗНО-2018 кращі, але все таки ще на середньому рівні. Так як поріг з української мови не подолали 30,77% учнів (у 2018 – 16,7%), історії України – 7,69% ( у 2018 – 50%), математики – 37,5% (у 2018 – 50%), біології – 14,29%, географії – 16,67%. У порівнянні з минулим навчальним роком збільшилась кількість учнів, які отримали результати ЗНО від 140 до 180 балів, але, на жаль, вищих результатів не отримав жоден з учнів. Узагальнені результати ЗНО – 2019 подано в таблиці 4.
Таблиця 4
Навчальний предмет |
Кількість осіб, |
% учасників, які |
|||||
не подолали |
отримали відповідний результат за шкалою 100-200 балів |
||||||
[100;120) |
[120;140) |
[140;160) |
[160;180) |
[180;200] |
|||
Українська мова та література |
13 |
30.77 |
7.69 |
15.38 |
38.46 |
7.69 |
0.00 |
Історія України |
10 |
0.00 |
50,00 |
40,00 |
0,00 |
10,00 |
0.00 |
Математика |
8 |
37.50 |
37.50 |
25.00 |
0.00 |
0.00 |
0.00 |
Англійська мова |
1 |
0.00 |
0.00 |
100.00 |
0.00 |
0.00 |
0.00 |
Біологія |
7 |
14.29 |
14.29 |
28.57 |
28.57 |
14.29 |
0.00 |
Географія |
6 |
16.67 |
16.67 |
16.67 |
50.00 |
0.00 |
0.00 |
Хімія |
2 |
0.00 |
0.00 |
100.00 |
0.00 |
0.00 |
0.00 |
Як свідчить порівняльний аналіз результатів ДПА та річних оцінок, учителі в основному об’єктивно оцінюють навчальні досягнення учнів, тому бали здебільшого співпадають.
На сьогодні ключовими в суспільстві та системі освіти, зокрема повної загальної середньої освіти, є процес становлення Нової української школи, яка має закласти її новий зміст на основі формування компетентностей, ціннісних ставлень і суджень дітей та учнівської молоді, необхідних для успішної самореалізації як «особистість – цілісна, всебічно розвинена й здатна до критичного мислення, патріот з активною позицією, новатор, здатний змінювати навколишній світ та вчитися впродовж життя».
Виховний процес, як наголошується в Концепції Нової української школи, є невід’ємною складовою всього освітнього процесу, проходячи наскрізно як через навчальні предмети, так і систему позакласної, позашкільної роботи, та орієнтується на загальнолюдські цінності, зокрема:
- морально-етичні (гідність, чесність, справедливість, турбота, повага до життя, повага до себе та інших людей),
- соціально-політичні (свобода, демократія, культурне різноманіття, повага до рідної мови і культури, патріотизм, шанобливе ставлення до довкілля, повага до закону, солідарність, відповідальність).
Тому зусилля педагогічного колективу школи спрямовані на формування:
− відповідальних громадян, які здатні до свідомого суспільного вибору та спрямування своєї діяльності на користь іншим людям і суспільству;
− поваги до гідності, прав, свобод, законних інтересів людини і громадянина;
− патріотизму, поваги та дбайливого ставлення до національних, історичних, культурних цінностей, традицій і надбань Українського народу;
− усвідомленої потреби в дотриманні Конституції та законів України, нетерпимості до їх порушення, проявів корупції та хабарництва, потреби захищати суверенітет і територіальну цілісність України;
− поваги до державної мови та державних символів України, національних, історичних, культурних цінностей України, дбайливого ставлення до історико-культурного надбання України та навколишнього природного середовища;
− нетерпимості до приниження честі та гідності людини, фізичного або психологічного насильства, а також до дискримінації за будь-якими ознаками;
− громадянської культури та культури демократії;
− культури та навичок здорового способу життя, екологічної культури і дбайливого ставлення до довкілля;
− прагнення до взаєморозуміння, миру, злагоди між усіма народами, етнічними, національними, релігійними групами;
− почуттів доброти, милосердя, толерантності, терпимості, шанобливого ставлення до сім’ї, відповідальності за свої дії.
Однією з найважливіших педагогічних закономірностей є та, що в процесі формування особистості, а отже, й підростаючого покоління, найефективніші шляхи пізнання – це від рідного до чужого, від близького до далекого, від національного до міжнаціонального, світового.
Система виховання постійно відтворює і поглиблює емоційно-естетичний, художньо-творчий, духовний та інтелектуальний компоненти свідомості. Прививає любов і повагу до рідного народу, створює умови для розвитку і розкриття природних задатків і талантів кожного громадянина України, формування духовного потенціалу – найвищої цінності нації та держави.
В основу виховання покладені принципи гуманізму, демократизму, єдності сім’ї і школи, наступності та спадкоємності поколінь. Найважливішою громадянською рисою особистості є сформованість національної свідомості, патріотичних почуттів до рідної землі, свого народу, готовності до праці в ім’я України. Ціновим засобом відображання нації є формування в людини національної гідності й гордості за свою Батьківщину.
Головною метою виховного процесу в школі є створення цілісної моделі виховної системи на основі громадянських та загальнолюдських цінностей.
В першу чергу – це національно-патріотичне виховання. Щоб цей напрямок був результативним і дієвим, класні керівники використовують сучасні активні форми роботи. Зокрема, особливою популярністю вирізнялися: майстер-клас із виготовлення арт-листівок для українських воїнів; колективна гра зі створення панно «Україна – моя країна!»; авторський стріт-арт на асфальті крейдою «Моя країна – Україна»; гра-репортаж «Видатні імена сучасної України»; звіт-мандрівка «Сюжетні замальовки рідного краю»; патріотичний флешмоб; станційні ігри (квест «Знайди Декларацію – врятуй незалежність»); кастинг і розучування патріотичних пісень тощо. З метою вшанування героїв Небесної Сотні, виховання поваги до Батьківщини, виховання патріотичної свідомості та виховання учнів у національно – патріотичному дусі у школі проведено інформаційний захід «Герої не вмирають…Просто йдуть..» для учнів 5-11 класів, для учнів 1-4 класів ученицею 11 класу Дубенко М. проведено урок патріотичного виховання «Небесна сотня у наших серцях» біля стендів на відповідну тематику у шкільному коридорі. Всі класні керівники провели години спілкування «Хто вмирає в боротьбі – в серцях живе повіки!», учні переглянули фільм присвячений подіям Революції гідності «Зима, що нас змінила».
Причетність вихованців до всіх аспектів життя суспільства й відповідна турбота є визначальними для патріота-громадянина. Педагоги школи постійно створюють ситуації в освітньому процесі для формування у вихованців діяльнісного ставлення до всього, що об'єднується поняттям «національні скарби», до національних свят і традицій, особливо до етнічного коду, який створив націю і захищав її високі ідеали. В ході проведення місячника «Вічна слава героям! Ми низько вклоняємось їм» проведено цикл заходів «Згадаймо всіх поіменно», «Пам’ятати – значить шанувати», мітинг-реквієм «Подвигу жити вічно», інформаційно-пізнавальні години «Збережемо пам’ять про подвиг». До Дня Соборності України учні школи підготували плакат на тему «Ми єдина держава, ми єдиний народ», на якому вони своїми долоньками обіймають Україну. Під час його створення учні усвідомлювали те, що лише в єдності сила, і байдуже, що долоньок всього 79. Кожен розумів, що якщо триматися всім разом, то можна досягти дуже важливої мети – побудова вільної, незалежної, демократичної, економічно й духовно багатої України, якою будуть пишатися всі прийдешні покоління.
Відтак, класні керівники спрямовують свою діяльність на формування розуміння підростаючою особистістю того факту, що почуття патріотизму вже наявне у її житті тут і тепер; намагаються виховати громадянина-патріота нової формації (ініціативну особистість продуктивно-діяльнісного типу, яка бачить перспективи своєї держави, готова відстоювати її інтереси).
Одним із виховних завдань Концепції є військово-патріотичне виховання молоді, спрямоване на підготовку її до оволодіння військовими професіями, формування готовності до служби в армії, задоволення інтересів підростаючого покоління у постійному вдосконаленні своєї підготовки до захисту Вітчизни; мотивацію молоді до військової служби. У зв’язку з цим у школі проводиться профорієнтаційна робота серед старшокласників на подальшу службу в Збройних силах України шляхом проведення спільних заходів з представниками ювенальної превенції, екскурсії юнаків 9, 11 класів до військових частин, зустрічі з ветеранами, учасниками бойових дій, вечори, лінійки пам’яті, літературно-музичні композиції «Пам’ять – енергія вічності», «Лиш боротись – значить жить».
Місія нової української школи – допомогти розкрити та розвинути здібності, таланти і можливості кожної дитини на основі партнерства між учителем, учнем і батьками. Заходи, проведені в рамках місячника родинного виховання «Тепло родинного вогнища», довели, що у школі налагоджена тісна співпраця з батьківським колективом. Зокрема, на високому рівні проведено родинне свято «Тепло родинного вогнища», виховний захід «Рідна домівка, рідна сім’я, тут виростає доля моя..», конкурс проектів «Моя родина – моє життя».
У постійній співпраці з батьками були класні керівники. Найактивніші форми роботи – батьківські збори, де батьки є не пасивними слухачами, а активними учасниками розмови. На батьківських зборах класні керівники застосовують різні інтерактивні методи: робота в міні-групах, дискусії, ділові, рольові, імітаційні ігри та ін. В ході такої організації співпраці з батьками обговорено наступні питання: «Виховання поваги та любові до батьків, рідної землі, історії свого народу» (1-4 класи), «Використання сімейних традицій і свят у патріотичному вихованні» (5-9 класи), «Формування активної життєвої позиції, самоповаги, яка ґрунтується на самооцінці та самовихованні» (11 клас), «Як виявляти та розвивати здібності дітей» (1-4 класи), «Можливості родини в розвитку пізнавальної активності дитини» (5-9 класи), «Роль юнацької дружби у формуванні особистості» (11 клас), «Створення атмосфери емоційної захищеності, тепла та любові в родині» (1-9,11 класи).
Склалася система традиційних для школи заходів, які користуються найбільшою популярністю серед учнів: свято до Дня працівників освіти, новорічні свята, огляд дитячої творчості, спортивні змагання, святкування 8 Березня, творчі конкурси, Свято останнього дзвоника та інші. Щопонеділка проводяться цікаві ранкові зустрічі, на яких є присутніми всі учні школи. Кожна з таких зустрічей розпочинається виконанням гімну України та привітаннями «долонька до долоньки». Крім того, на них розглядається багато важливих питань, в тому числі учні знайомляться із змістом законів, національних програм, що існують для захисту дітей, повторюють правила безпеки життєдіяльності та чують багато цікавого. Це дає можливість учням відчувати себе морально, соціально та юридично дієздатною та захищеною людиною.
Планування виховної роботи класними керівниками – один із головних факторів успішного виховного процесу. Класні керівники складають психолого-педагогічні характеристики учнів класу, формують чіткі цілі та завдання виховної роботи з учнями. Планування ведеться за такими розділами: основні виховні заходи, індивідуальна робота з дітьми, охорона життя і здоров'я, робота з батьками.
Методичним супроводженням виховної роботи є засідання методичного об’єднання класних керівників 1-11 класів, виступи класних керівників на педагогічних радах, нарадах при директорі, педагогічних читаннях.
Активну участь в виховній роботі школи брали вчителі початкової школи, які провели відкриті виховні заходи: свято «Прощавай, 4 клас» (4 клас, класний керівник Меланич Л.В.), «Країна дитячих усмішок» (3-4 класи, класний керівник Паламарчук О.В.).
Учні початкових класів постійні учасники всіх заходів, які проводяться в школі. Під керівництвом своїх наставників вони взяли активну участь у проведенні осінньої та весняної ярмарок, в акціях «П'ять картоплин», «Серце до серця», «Про землю піклуйся – красою милуйся». Також підготували та провели виховні заходи «Забави козачат» (1-4 класи), «Пригоди в день Святого Миколая» (1-7 класи), «В гостях у Снігової королеви» (1-4 класи).
Учні старшої школи відзначилися активністю та індивідуальним підходом, творчістю у таких заходах: конкурс соціальної реклами «Здоровим бути модно» (7-9 класи), квест-гра «Козацькі розваги» (5-8 класи), свято до Дня вчителя «Учитель мій!.. Тебе я не забуду, моєї юні радісна зоря» (11 клас), конкурсна програма «Таланти нашої школи» (5-9, 11 класи), конкурс «Осіння грація» (8-11 класи), та інших.
Координація виховних заходів, їх доцільність, достатність, чіткий розумовий ритм допомогли створити у школі такі психолого-педагогічні умови, які сприяють всебічному розвитку особистості дитини.
Робота з формування морально-етичних норм і правил поведінки в школі була спрямована на становлення особистості, яка здатна уникати конфліктів, більше уваги приділялося вихованню в дітей толерантності, внутрішньої потреби в загальнолюдських цінностях. Головним результатом діяльності школи в цьому напрямку є свідоме дотримання учнями встановлених правил, вимог, норм, прийнятих у суспільстві, виховання такту, чемності, громадянської відповідальності, самодисципліни та організованості. Проведено такі заходи:
- години спілкування «Україна - наш спільний дім» (1-7 класи);
- день милосердя й добра, акція «Діти єднають Україну» (1-11 класи);
- прес-шоу «Милосердя в нашому житті» (8-11 класи);
- конкурс малюнків до Дня миру «Хай буде мир на нашій землі» (1-11 класи);
- уроки милосердя «Щоб жити в мирі та добрі» (5-11 класи);
- марафон єдності «Теплота наших рук і сердець єднає мости українських душ в усьому світі».
Значне місце у виховному процесі школи займає діяльність, спрямована на ціннісне ставлення до праці і природи. Традиційним стало проведення екологічного місячника «Торкнутися краси можна тільки серцем», в рамках якого відбулися такі заходи:
- загальношкільна толока «Зробимо село чистішим»;
- день благоустрою «Ми за чисте довкілля»;
- трудовий десант «Наш квітник - найкращий»;
- акція «Про землю піклуйся – красою милуйся»;
- акція «Квіти засіваємо – землю звеселяємо»;
- виставка малюнків «Ми – за чисте довкілля», «Мій рідний край»;
- конкурс віршів «Захистимо природу»;
- круглий стіл «Екологія і ми»;
- інтелектуальна гра «Екологічний марафон»;
- озеленення класних кімнат «Галерея кімнатних рослин»;
- акція «Первоцвіти просять захисту»
- виготовлення та розповсюдження агітаційних листівок для жителів села «Від екології душі – до чистого довкілля», «За життя – без сміття».
Актуальним залишається питання щодо збереження та зміцнення здоров’я дітей і молоді. Здоров’язбереження як вектор інноваційної стратегії виховання обумовлюється тим, що сучасна система освіти стає пріоритетним напрямом реалізації державної політики по зміцненню і збереженню здоров’я підростаючого покоління, створенню здоров’язбережувального середовища. З метою формування здорового способу життя, забезпечення повноцінного фізичного та психічного розвитку дітей протягом навчального року проведено:
- місячник безпеки руху та попередження дитячого травматизму «Сходинки здоров’я»;
- олімпійський тиждень «Рівний рівному»;
- вікторина «Правила пішохода знаємо – в біду не потрапляємо»;
- години спілкування «Що ви знаєте про СНІД? Засоби захисту від ВІЛ»;
- квест-гра до дня Цивільного захисту «Наша безпека – в наших руках»;
- тижні безпеки життєдіяльності.
Учні школи продовжують брати участь у різноманітних конкурсах обласного та районного рівнів. Зокрема, дипломом ІІ ступеня за підсумками ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з трудового навчання нагороджено ученицю 11 класу Нагирач Л., дипломом ІІІ ступеня ХІХ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика - ученицю 7 класу Ільєнко Христину. Учні школи займаються у гуртку із спортивного орієнтування, який діє на базі Теплицької ДЮСШ. Найактивніші – Чернюк А., Левченко Л., Табашнюк В., Решетник А., брали участь у різноманітних змаганнях (м. Ладижин, с. Гранів, м. Вінниця, м. Рівне) та нагороджені медалями та грамотами.
Протягом навчального року значна увага приділялась профілактичній роботі з метою запобігання девіантної поведінки та попередження правопорушень серед учнів. Проведено зустріч з працівниками кримінальної поліції у справах неповнолітніх.
В рамках проведення тематичних місячників та тижнів були організовані виставки літератури, малюнків, стіннівок на теми: «Права очима дітей», «Квітка здоров'я», «Безпечна дорога до школи», «Охорона праці очима дітей».
В рамках соціально-психологічної просвіти з учнями школи систематично проводилися індивідуальні та групові бесіди за темами: «Правила поведінки учня», «Обов’язки та права дитини», «Підліток та закон», «Як зберегти здоров’я».
Завдання плану роботи школи виконано. Зазначені завдання вирішувались завдяки:
- створенню особливого середовища, яке дає дитині можливість пробувати, вибирати і приймати самостійні рішення;
- усвідомленню педагогічної ідеї, що головною цінністю є дитина, а головним критерієм виховання є особистість випускника;
- участь учнів в загальношкільних та районних заходах.
Поряд із здобутками є ще ряд проблем та недоліків у роботі педагогів школи. Є ще частина учнів, які опанували програмовий матеріал на початковому рівні, частина школярів має середні знання, результати ЗНО-2019 на початковому та середньому рівнях. Це свідчить про недостатню індивідуальну роботу з учнями, відсутність системи заохочення учнів до навчання, втрати інтересу до здобуття знань, відсутність фахівців.
Разом з тим, необхідно покращити обмін власними методичними ідеями та знахідками, налагодивши взаємовідвідування уроків молодих вчителів та вчителів-наставників, роботу над дидактичним забезпеченням уроків, впровадженням інноваційних комп'ютерних технологій та інтегрованим поєднанням традиційних та нетрадиційних форм і методів в навчально-виховний процес. Варто зазначити, що мотивація учнів до навчання слабшає, тому вчителям варто спрямовувати свої зусилля на підвищення рівня пізнавальної активності учнів, формування зацікавленості учнів предметом шляхом розкриття практичної значущості навчального матеріалу, вибором оптимальних форм, прийомів та засобів навчання.
Необхідно покращити матеріальну базу школи: здійснити комп’ютеризацію навчальних кабінетів, придбати мультимедійну дошку, поновити матеріальну базу кабінетів, придбати спортивний інвентар, завершити заміну вікон на енергозберігаючі, впорядкувати подвір’я школи.
Основним завданням на 2019 – 2020 навчальний рік має залишатися робота з учнями з підвищення їх мотивації до навчання, до участі у конкурсах, олімпіадах, змаганнях, де б вони змогли розкрити свої здібності, показати свої знання та вміння і це б стали для них стимулом для подальшого навчання. Крім того, необхідно покращити методичну роботу з молодими та малодосвідченими вчителями, вчити їх працювати з класними колективами, допомагати у виборі результативних форм і методів навчання.
Виходячи з вищезазначеного, педагогічний колектив у 2019 - 2020 навчальному році буде працювати над виконанням вимог Закону України «Про освіту», впровадженням Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, підвищенням результативності та якості освітнього процесу шляхом реалізації творчого потенціалу вчителя в умовах пріоритету розвитку особистості учня, над покращенням шляхів співробітництва сім’ї, школи та громадськості як реальним шляхом утвердження демократизації та гуманізації в шкільному житті та над розв’язанням науково-методичної теми «Використання компетентнісно зорієнтованих технологій розвитку особистості в контексті нової української школи».
Виходячи з вищезазначеного перед школою у 2019 -2020 навчальному році постають такі завдання:
- Забезпечити збереження контингенту учнів.
- Продовження якісного впровадження нового Державного стандарту початкової, базової та повної загальної середньої освіти в освітній процес.
- Розробити перспективний план заходів щодо забезпечення доступності навчання в школі для дітей з особливими потребами.
- Забезпечити якісну підготовку та результативну участь у всіх етапах Всеукраїнських предметних олімпіад з навчальних предметів,шкільних, районних, обласних та Всеукраїнських конкурсах.
- Забезпечити методичний супровідроботи за новими навчальними програмами для учнів 2,6 класів.
- Сприяти розвиткутворчих здібностей учнів, формуваннюінтелектуальної еліти в школі, створенню комфортних умов для стимуляції та самореалізації учнів.
- її якостей.
- Формувати основні компетенції через діяльнісну сферу та практичне спрямування уроків.
- Запровадити використання новітніх інформаційно-комунікаційних та Інтернет-технологій в освітньому процесі.
- Посилити контроль за виконанням посадових інструкцій працівниками школи, дотриманням правил охорони праці.
- Урізноманітнити форми та методи формування цінності здоров’я та потреби здорового способу життя (спортивні свята, участь у районних спортивних змаганнях, дні фізкультури та спорту, рухливі перерви, динамічні паузи тощо).
- Підвищити якісні показники освітнього процесу (збільшення кількості учнів,що навчаються на високому та достатньому рівні).
- Створити банк даних нових нетрадиційних форм і методів роботи з питань виховання дитинидля подальшого використання у практичній діяльності.
- Активізувати роботу органів учнівського врядування, надавати їм постійну необхідну допомогу, залучати до роботи вчителів-координаторів.
- Забезпечити належний контроль за дотриманням вимог щодо охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників навчально-виховного процесу.
- Вжити заходів щодо покращення матеріально-технічної бази школи,а саме:
- заміна вхідних дверей в приміщенні майстерні;
- заміна вікон у кабінеті інформатики, 1 класі, учительській та на коридорах;
- облаштування шкільного подвір’я (вимощення тротуарною плиткою);
- придбати необхідні наочні, демонстраційні, ілюстративні посібники для виконання вимог нових програм з усіх предметів.